Sadece Erzurum’da bulunun bitki; Ters Lale

Sadece Karayazı'da yetişen, Ters Lale üzerinde alzheimer ve kanser araştırmaları yapılıyor.

Dünya’da sadece Erzurum’un Karayazı İlçesi’nde yetişen ve yalnızca 57 adet kalmış olan endemik bitkilerden biridir. Halk arasında Ters Lale olarak bilinen Latince “Fritillaria Michailovskyi” bitkisinin üzerinde TUBİDAK ve bazı üniversitelerde alzheimer ve kanser tedavisi araştırmaları yapılmaktadır.

Yurtdışında yetişmeyen endemik bitki türlerine sahip olan Türkiye, yabancı bilim insanları tarafından sürekli ziyarete uğruyor. Aslında turist, gözlemci doğasever gibi bahanelerle ülkemize gelen yabancılar GPS cihazlarıyla buldukları yerleri belirleyip bu endemik bitki türlerini topluyorlar.

2012 yılında 2 Hollandalı lale soğanlarının tamamını sökerek yurtdışına kaçırılmaya çalışırken yakalandı. ‘Ağlayan gelin’ adıyla da bilinen soğanlar tekrar anavatanına götürüldü.

23 Mart 2018 Erzurum/ Yakutiye- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?