Dünya bu teleskobu bekliyor

Erzurum’da 3170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri‘ne inşa edilen ve sınıfında dünyada tek olma özelliği taşıyan teleskobun yer alacağı gözlemevinin inşaatı hızla devam ediyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Temel geçim kaynağı hayvancılık olan Erzurum, bilim ve sanayi şehri olma yolunda hızla ilerliyor. Kent merkezine 25 kilometre uzaklıkta olan, 2020'de faaliyete gireceği ve 200 milyon liraya mal olacağı bildirilen Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) kurulmasıyla birlikte Erzurum bir gözlemevi şehri olacak.

Erzurum'un zirvesine 4 metre çapıyla Avrupa'ya konuşlandırılmış en büyük teleskopu olacak olan gözlemevinin 2019'un sonunda ilk ışığını alıp astronomiye, uzay ve bilim camiasına kazandırılması bekleniyor. Türkiye'nin en büyük çaplı tek parça aynasına sahip olan teleskop, Türkiye'de ilk kırmızı ötesi teleskop. Bu çapta dünyada 10 tane teleskop var fakat eklenen birkaç optik özellikle beraber bu özellikleri bir arada barındıran dünyada tek teleskop olacak.

Gece gündüz farkını ortadan kaldıracak enlem ve boylamda bulunmasından dolayı bütün dünyada astronomi ve bilim camiasının gözü bu teleskopta. Kar yağışının olması, havanın soğuk olması ve nemin az olması gibi astronomik açıdan en önemli kriterler Erzurum’da tamamen karşılanmaktadır.

23 Mart 2018 Erzurum/ Yakutiye- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?