Erzurum Halk Oyunları

Her yörenin kendisine has halk oyunları olduğu gibi Erzurum’unda bazı oyunları var. Erzurum halk oyunlarına da Bar denilmekte.

Haber albümü için resme tıklayın

Halk oyunları, çok eski ve genel bir oluşum. Halk oyunlarında esas, ritmik, gösterişli ve zaman zaman dramatik unsurlar taşıyan, ilk çıkış kaynağı bilinmeyen ve bu nedenle anonimleşmiş toplu veya bireysel bir dans biçimi.

ERZURUM BARLARI

Erzurum halk oyunlarına "bar" adı verilir. "Bar" kelimesi "birliktelik", "topluluk" , "el ele tutuşmak", "bağlamak" ve "beraberce oynamak" gibi anlamlar taşımaktadır. Bar, çok eski ve köklü bir geçmişe dayanmaktadır. Barın oluşumunda; iklimin, coğrafyanın ve tarihi olayların etkisi olmakla birlikte antropologlara göre bar, Türklerin Asya'dan getirdikleri milli oyunlardan biridir. Erzurum, halk oyunları açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bu zenginlik günümüzde de bütün güzellikleriyle ve orijinaline uygun olarak yaşatılmaktadır. Erzurum Halk oyunları ve türküleri derneği halk oyunları ekiplerinin gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında düzenlenen yarışmalarda onur verici başarıları vardır. Erzurum barları kadın ve erkek barları olmak üzere iki bölüm halinde oynanır. Oltu ilçesinden Oltu köyünde yalnız erkeklerce Bar tutulur ve davul zurnayla oynanır. Aynı köyde Şeyh Şamil oyunu da vardır. Davul zurna veya mey eşliğiyle yürütülür, tek erkek oyunudur.

BAR TERİMLERİ

Ağırlama: barın ilk bölümü, ağır, yavaş ve titizce oynanan bölümü.

Bar oyunu: Eğlenmeyi temel amaç edinen oyunlara denir.

Kolluk: Dizilişe göre, barbaşının hemen solunda olan oyuncuya denir.

Koltukaltı: Koltuk.

Pöççük: Bar dizisinin en sonundaki oyuncuya verilen ad.

Daldaş: Dadaş.

Kelleler: Koltukaltı ile kolluk altı arasında kalan oyuncuların tümüne denir.

Sıra oyuncular: Kelleler.

Sekme: Bar oyununun çabuk ve çevik hareketlerle oynanan bölümü.

Yelleme: İki kısımlı barlarda ikinci kısma verilen ad. sekme ile ağırlama arasında oynanır

Bar sırası: Barların birbiri peşi sıra oynanması gerektiğinde izlenecek geleneksel yol.

Bar havası: Bar oyunlarının ezgi ve müziğini anlatan bir deyimdir.

Bar tutmak: Bar topluluğunu para karşılığı kiralamaktır.

Bar tutuşmak: Bar oynayacak oyuncuların ortaya çıkmaları.

Bar çeken: Barbaşı.

Bar Çeşitleri :

A- Erkek Barları: Baş Bar, İkinci Bar (1.aşırma), Sekme, İkinci Aşırma, Nari, Dello, Koçeri, Temirağa, Tamzara, Tavuk Bari, Felek, Çingeneler, Uzun Dere, Daldalar, Yayvan, Hançer Bari,

B-Kadın Barları: Kavak, Çiftbeyaz Güvercin, Çember, Döne, Nari, Çarşıda Üzüm Kara, Sallama, Mendilimde kişmiş ile Badem Var, Tortumun Eymeleri, Aşşahtan Gelirem, Köylü Kızı, Delikız

23 Mar 2018 - 13:45 Erzurum/ Yakutiye- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Erzurum'da çözülmesi gereken en acil sorun nedir?