İşte Erzurum Lisesi

Erzurum Lisesi 1889 yılında Erzurum İdadisi adı ile kurulmuştur. Erzurum Lisesi kurulduğunda tüm bölgeye hitap eden İdadi – Leyl-i Meccani (Parasız Yatılı) bir okul olup bugüne kadar dört ayrı binada eğitim ve öğretim faaliyetine devam etmiştir.

Büyütmek için resme tıklayın

İlköğretim Okulunun bulunduğu binada Eğitim – Öğretim Faaliyetine başlamış, sırası ile Harbiye Kışlası olarak anılan, bugünkü Uzman Çavuş Misafirhanesi olarak kullanılan binada eğitim görmüştür. Bu bina 1874 yılında Mektebi Askeriye Kışlası (Askeri Lise) olarak inşa edilmiş olup, Askeri Orta Okul ve Lise olarak kullanılmıştır.1925 – 1936 yıllarında Erzurum Müstahkem Mevkii Hastanesi olarak hizmet veren bina onarım sonrası Askeri Levazım hizmetleri için kullanıldı.

Erzurum Lisesi, Şair Nef’i binasından taşındıktan sonra bu bina daha sonra Atatürk Üniversitesi’ nin kuruluşunda üniversite binası olarak hizmet vermiş, daha sonra Erzurum Orta Okulu, bugünde Şair Nef’i İlköğretim Okulu olarak Eğitim – Öğretim faaliyetine devam etmektedir. Şair Nef’i binası 1927 senesinde yapılmıştır. Ahşap taş bina olarak inşa edilmiş daha sonraları bu bina onarılmış, duvarları sıva yapılarak boyanmış, çatısı ise saç kaplama yapılmıştır.

Daha sonra bugünkü Nene Hatun Kız Lisesi binasının bulunduğu binaya 1927 yılında taşınmıştır. O zamanlar binanın taban ve tavanları ahşaptı. Erzurum Lisesi bu günkü binasına taşındığı yıl olan 1939 yılına kadar bu binada Eğitim – Öğretimine devam etmiştir. Nene Hatun Kız Lisesi binası daha sonraları Kız Öğretmen Okulu ve Kız Lisesi olarak Eğitim – Öğretim faaliyetine devam etmiştir.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğretmenlik yaptığı dönemde Başkumandan, ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal ATATÜRK 1924 yılında Pasinler’ de meydana gelen depremden dolayı, Erzurum’a gelerek bölge halkına geçmiş olsun dileklerini iletmek istemiş ve bu ziyareti sırasında, 1 Ekim 1924 tarihinde Erzurum Lisesi’ni de ziyaret etmiştir.

Okulun binası, Cumhuriyet ile birlikte Erzurum’da planlı şehircilik anlayışını hâkim kılmak için, yabancı mimarlara şehrin planları çizdirilmiş, kamu binaları yapımına başlanmıştır. Cumhuriyet hükümetlerinin kültür politikasına paralel olarak, yurdumuzun birçok yerinde eğitim kurumları binası yapımına başlanmış, bu kapsamda Ankara’ da Gazi Eğitim Enstitüsü, Balıkesir’de Necati Bey Eğitim Enstitüsü ve Erzurum’da da, devlet yönetiminde etkinliği olan Cevat DURSUNOĞLU’nun girişimleriyle Eğitim Enstitüsü binası olarak yapılmıştır. Yapılan bu bina Eğitim Enstitüsü açılmayınca, Erzurum Lisesi’ne tahsis edilmiştir. Binanın açılış töreninde, bahçesine Atatürk büstü yapılması düşünülmüş ve ilk kez Erzurum’da okulumuzun bahçesinde Atatürk Büstü yaptırılmıştır. Havuzbaşı’ndaki Atatürk anıtı yapılıncaya kadar, ilde yapılan bütün kutlama ve anma törenleri Erzurum Lisesi’nin bahçesindeki büstün önünde yapılmıştır.

Erzurum Lisesi binası Vali Haşim İŞCAN zamanında, İzmirli müteahhit, Mühendis İsmail Hakkı Bey tarafından yapılmıştır. Binanın kontrol mühendisi Kenan Bey, alt işlerle ilgilenen ise Hasan Cemil GÜNAY’dır. Binanın inşaatı 1930 yılında başlamış, 1939 yılında bitmiştir.

Rivayete göre kazı esnasında çok miktarda altın ve gümüş paraların işçiler tarafından bulunduğu günümüzde dahi söylenmektedir. Erzurum Lisesi’nin kazısı esnasında bir asırdan beri halkın ziyaretgahı olan Maksut Efendi Hocanın mezarı, birkaç defa sökülmek istenmiş ise de sökülememiş, kabir bina altında kalmıştır. Erzurum Lisesi yaptırılırken inşaat malzemeleri; taşı Erzurum’un Kamber Köyünden, Kireci Tuzcu Köyünden getirtilmiştir. Binanın yapımında Gümüşhane, Bayburt ve Yusufeli yöresinden ustalar getirtilmiştir. Binanın açılış töreninde dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü bulunmuştur.

23 Mar 2018 - 10:54 Erzurum/ Yakutiye- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Ayasofya ibadete açılsın mı?