Ramazan Ayının vazgeçilmezi Akpınar Çeşmesi

Erzurumlular Akpınar Çeşmesi'nin değerini bilir. Biz bilmeyenler için bu yazıyı oluşturduk.

Büyütmek için resme tıklayın

Mahallebaşı Semti, Kadana Mahallesinde bulunmaktadır. Zamanında İsmail Ağa tarafından onartıldığı kitabesinde yazılıdır. Akpınar Çeşmesi'nin ilk yapıldığı tarih bilinmemektedir. Bugün lezzetine hala doyum olmayan Akpınar Çeşmesi, yerleşke sakinlerince yoğun bir şekilde kullanılmakta.

Akpınar Çeşmesi Kadana Mahallesi'nde lülerinden hayat suyu fışkıran çeşmedir. Kırmızı kesme taştan yapılmış, sivri kemerlidir. Kemerin altında mermer zemine yazılmış kitabesi vardır. İki lülelidir. Halk ağzında çeşmeye "AKPUNGAR" demektedir. Ramazanlarda ne kadar erken gidilirse gidilsin çeşmenin başında sürekli bir sıra mevcuttur. Testisini, güğümünü alan iftar suyu için buraya koşar.

Kitabenin anlamı: “Cömertlik gösteren kerem sahibi İsmail Ağa’nın cömertliği ve iyiliği devamlı akıcı olsun. Harap olmuş iken bu güzel çeşmeyi ihya etti. Yüce Allah’ın huzurunda hemen kabul edilsin. İsa (kitabeyi yazan şair) yüzlü birinin sesi gelip dedi tarihini; Aktı, gel, berrak su iç, yarasın”.

# ERZURUM'DA RAMAZAN İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?