Erzurum Saat Kulesi Tepsi Minare gizemli kuruluş hikayesi...

Erzurum Saat Kulesi / Tepsi Minare olarak bilinen tarihi hazinelerden biri olan Kim tarafından yapılmıştır? Tepsi Minare nerededir? Tepsi Minare kim tarafında yapılmıştır? Tepsi Minare mi Saat Kulesi mi? Tepsi Minare hangi devlete aittir? Tepsi Minare hangi beyliğe ait? Tepsi Minare hangi ilde? Neden Tepsi Minare? Tepsi Minare hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik...

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Tarihi Hazinelerimizden Erzurum Tepsi Minare

Erzurum'un antik tarihi mekanlarından biri olan Erzurum Kalesi, Anadolu'nun ilk mescitlerinden biri olan kale mescidi barındırıyor.Tepsi Minare, Kale Mescidi'nin güneybatı köşesinde yer alır.

Tepsi Minare Kim tarafından yapılmıştır?

Bu eser Saltuklu beyi Ebu'l Muzaffer Gazi İnanç Beygu Alp Tuğrul Bey tarafından yaptırılmıştır. 12. yüzyılın ilk yarısında yapıldığı kitabesinden anlaşılmaktadır.

Tepsi Minare mi Saat Kulesi mi?

Bu nedenle bu yapı ilk ve özgün haliyle kale camisinin minaresi olup yüzyıllardır tepsi minare olarak anılmaktadır.

19. yüzyılın ilk yarısında minareye bir saat konulması nedeniyle halk arasında zaman zaman saat kulesi terimi kullanılmış ancak bu kullanım tarihi gerçeklere ve mimarın hafızasına uymamaktadır.

"Tepsi Minare" ifadesi doğru ve gerçeklere uygun olup, bu şekilde kullanılması uygundur.

Erzurum Tepsi Minare Mimarisi

Mimari açıdan tamamen minare tarzında inşa edildiği düşünülen bu eserin kaidesi üç renkli kesme taş malzemeden yapılmış olup, tuğladan yapılmış silindirik gövdesinin devamı olarak daralan tuğladan yapılmıştır. aşağıdan yukarıya da bu temel tarzın bir göstergesidir.

Tepsi Minaresinin iç kaleye açılan kapısı düz fulardan olup sivri kemerli alınlığa sahiptir. Tuğla gövde sepet örgüsü şeklinde örülmüştür ve balkon yanında yukarıda bahsi geçen kufi üslupla yazılmış kitabe kuşağı yer almaktadır.

Tarihi bilgiler ışığında bakıldığında XIX. Türk-İslam Minaresinin aksine 19. yüzyılda eklendiği açıkça anlaşılan şerefe kısmı Barok özelliklere sahip olup, bu kısımda daha sonra tasarlanan sütunlar üzerinde yükselen üst kısım ahşaptır.

Erzurum'da Saltuklu hükümdarı Emir Muzaffer Gazi zamanında 1174 yılında İç Kale Camisi'ne minare olarak yaptırılan ve İç Kale'nin duvarına bitişik olan saat kulesi, geçmişte gözetleme kulesi olarak kullanıldı.

Anadolu'da Selçuklu geleneğinin devamı olan Erzurum Kalesi'nde yer alan "Tepsi Minare" veya "Kule" olarak isimlendirilen 21 metre yüksekliğindeki saat kulesinde sonradan yapılan ve saatin yerleştirildiği ahşap bölüm bulunuyor. Kesin tarihi bilinmemekle saatin 1843'ten önce kuleye yerleştirildiği sanılıyor.

Sultan II. Abdülhamit zamanında Müşir Mustafa Paşa'nın Erzurum Valisi olduğu dönemde kuledeki kitabenin bir kısmının sökülerek buraya saat kadranı yerleştirildiği ancak Kırım Savaşı sırasında (1853-1856) Ruslar'ın kuledeki saati söküp götürdüğü, 1877'de de İngiltere'nin bugün kalede olan saati Londra'da yaptırıp hediye ettiği belirtiliyor.

Kare taş kaide üzerinde yuvarlak gövdeli ve kırmızı tuğladan yapılan Tepsi Minare'nin kuzey yönündeki kapıdan girilen gövdesi üzerinde Arapça kufi yazılı kitabe bulunuyor.

Beyaz şerit halinde olan ve baklava dilimlerinden bezeme yapılan kitabede;

"İkbal dinin ışığı, İslamın kutbu, devletin yardımcısı, milletin zahiri, arkası, meliklerin ve emirlerin güneşi Ebil Kasım oğlu Ebil Muzaffer Gazi İnanç Beygu Tuğrul içindir." yazısı yer alıyor.

Kulenin saati yerleştirilirken inşa edilen ve yapının üst noktasındaki ikişerli sütunların taşıdığı ahşap köşk kısmı da görenlerin ilgisini çekiyor.

Bu bilgiler ışığında eserimize Tarihi, Kültürel, Mimari ve Manevi açıdan "Tepsi Minare" demek daha doğru olacaktır.

Günümüzde yenilenen yüzü ile Tarihi Hazinelerden Tepsi Minare

Bu güzel kareye emek veren Nihat Kılıçoğulları'na Erzurum Haber Ekibi olarak teşekkür ediyoruz.

Fotoğraf sahibi Nihat Kılıçoğulları Kimdir? İnstagram adresi için tıklayınız.

Bu güzel kareye emek veren Hüsame Akçelik'e Erzurum Haber Ekibi olarak teşekkür ediyoruz.

Fotoğraf sahibi Hüsame Akçelik Kimdir? İnstagram adresi için tıklayınız.

Emeği geçen herkese teşekkürler...

06 Ağu 2022 - 09:39 Erzurum/ Yakutiye- Tarihgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?