- 26 Mart 2018

Solucan deyip geçmeyin, o şimdi para basıyor

Eskişehirli bir girişimci evinin bir köşesinde üretmeye başladığı solucan gübresinden bugün tonlarca üretip ticaretini yapıyor. Eskişehirli girişimci...

mask

Eskişehirli bir girişimci evinin bir köşesinde üretmeye başladığı solucan gübresinden bugün tonlarca üretip ticaretini yapıyor.

Eskişehirli girişimci Zafer Demir, yaklaşık 5 sene önce 500 solucanla ortağı ile evinin bir köşesinde solucan gübresi üretmeye başladı. Şuanda ise 8-9 milyon solucan sahibi girişimciler, Eskişehir’in Keskin mahallesinde bulunan işletmelerinde aylık ortalama 6 ton civarında solucan gübresi üretiyor. Solucan gübresinin kilogram fiyatı da 2 lira.

2/7
mask

Gübrenin etkisi toprağa uygulandıktan sonra 3-5 yıl daha devam ederken, toprağın çözünen mineral maddeleri daha iyi tutmasını sağlıyor. Ayrıca Kırmızı Kaliforniya Solucanı’ndan üretilen gübre, aşırı kimyasal tarım ilacı kullanımıyla meydana gelen zararlı etkileri de ortadan kaldırıyor. Konuyla ilgili girişimci Zafer Demir, solucan gübresi üretmeye nasıl başladığını anlattı.

3/7
mask

Demir, "Sakintepe Mahallesi'nde 2 dönüm arazimiz var. Burada çocuklarımız organik beslensinler tüketsinler diye organik ürün yetiştirmek istedik. Fakat ne yaptıysak yetiştiremedik. Araştırmalarımız sonucunda solucan gübresini keşfettik. Bu doğrultuda ürünü kullanıyoruz ama neden üretmiyoruz? dedik. Türkiye topraklarının gerçekten bitik durumda olduğunu ve bu ürüne ihtiyaç olduğunu anladık.

4/7
mask

Deneme safhasında 500 solucanla evin bir köşesinde bu işi yapmaya başladık. Sektörde orijinal ırk olan Kırmızı Kaliforniya Solucanı kullanılması gerekiyor. Nedeni ise orijinal ırktır. Diğer solucanlardan farkı yediğinin yüzde 80’ini dışkı olarak bırakır ve geri kalanını bünyesine alır.

5/7
mask

Uygun ortam sağlandığında üreme kat sayısı çok fazladır. Buda yatırdığınız maliyeti ürediği kadar katlaması anlamına gelir. Sürekli araştırma içerisinde olan çiftçilerimiz var. Dededen, babadan kalma yöntemlerle değil de sürekli araştırarak, doğru yolu bulan çiftçilerle kafamız uyuşuyor. Ürünlerimizi bu çiftçilerimize satıyoruz ve memnunlar. Kullanan kişileri gören diğer çiftçilerimizde bu ürünü kullanmak istiyorlar." dedi.

6/7
mask

Amaçlarının üretici konumundaki çiftçilere solucan gübresi üretimini öğreterek tam anlamıyla organik besinlerin üretilmesine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Demir, "Bizim buradaki amacımız seralar kurmak, kendi seralarımızda kendi ürettiğimiz gübre ile organik ürünler yetiştirmek ve bunları insanlara sunmak. Çiftçimizi bu konularda bilgilendirerek kendilerinin de solucan gübresini üretebilmelerine imkan sağlamak. Bu konuda gerçekten üsteliyoruz, öğretmeye çalışıyoruz. Bu işi sizde yapabilirsiniz, bu konuda size sınırsız destek vereceğiz diyerek terkinler de bulunuyoruz." diye konuştu.

7/7
mask

"İçerisinde minimum yüzde 48 organik madde miktarı var."
Solucan gübresinin içerisinde yüzde 48 oranında organik madde olduğunu vurgulayan Demir, "Bitkiye ne verirseniz onu alırsınız. Kimyasal gübre ile yetiştirilen bir ürünü yediğimizde faydasını göremeyiz. Aksi takdirde vücudumuz da kanser oranı artar. Hastalıklara yakalanırız ama bu gübreyi kullandığımızda tamamen organik yapısıyla bitki bütün enzimleri alarak daha güzel verim verebilir ve veriyor da. Bunu yediğimizde tadından ve kokusundan gerçekten fark edebiliyoruz. Solucan gübresinin içerisinde bulunan organik madde miktarı çok önemlidir. Normal topraklarımızda yüzde 1,5, yüzde 2 ve yüzde 3 arasında değişir ama solucan gübresinin içerisinde minimum yüzde 48 organik madde miktarı vardır. Bu üretim yöntemine göre de değişir. Organik madde miktarı yüzde 3 olan bir toprağa siz yüzde 48 madde miktarı verdiğinizde ürün bundan gerekli bütün enerjiyi alabilecektir." şeklinde konuştu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.