- 05 Mayıs 2018

Bu saat kaçımızın dikkatini çekti?

Erzurum Şeyhler Mahallesi’nde bulunan Şeyhler Camisi, ayni yerde bulunan eski bir mescit yıktırılarak, Erzurum Müftüsü Habip Mehmet tarafından 1767 yı...

mask

Erzurum Şeyhler Mahallesi’nde bulunan Şeyhler Camisi, ayni yerde bulunan eski bir mescit yıktırılarak, Erzurum Müftüsü Habip Mehmet tarafından 1767 yılında yaptırılmıştı. Daha sonra 1771 yılında ise, İbrahim Hakkı Hazretleri'nin oğlu Fehim Efendi tarafından, namaz vakitlerini belli etmek amacıyla caminin sağ tarafındaki tek şerefeli minarede bulunan kaidenin üzerine güneş saati yaptırmış.

Hicri 10. asırda Şiiliğin yayılması üzerine Karabağ’dan Erzurum’a gelen Seyyit Mehmet’in oğlu Mehmet Habib Efendi şimdiki caminin yerine 1719 yılında tahta minareli kerpiç bir cami yaptırmıştı. Zamanın Erzurum müftüsü olan bu zatın oğlu Habip Mehmet Efendi kerpiçten yapılmış camiyi yıktırmış, 1767 yılında bugünkü camiyi yaptırmıştır.

2/3
mask

Şeyhler Camii minaresinin kubbe seviyesine kadar yükselen kaidesinin güney yüzünde 0.85 x 0.71 metre ebadında Kanber taşı üzerine işlenmiş bir güneş saati yerleştirilmiştir. Saatin alt kısmında “Eser-i Fehim sene 1185” yazılıdır. 1771 yılında Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi'nin oğlu Fehim Efendi namaz vakitlerini belli etmek üzere bu güneş saatini yaptırmıştır.

3/3
mask

Güneşin gölge yansımalarından zamanın belirlendiği saat, namaz vakitlerinin belirlenmesi amacı ile kullanılmıştır.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.