- 24 Mar 2018 - 12:23 G: 06 Mar 2019 - 11:39

İşte göğsümüzü kabartan 6 büyük kadınımız!

Tarihte kendilerinden kahramanlıklarıyla bahsettiren 6Erzurum kadını. Önceleri kadının yeri erkeğe göre daha geri planda olmasında dolayı tarihi kahra...

mask

Tarihte kendilerinden kahramanlıklarıyla bahsettiren 6Erzurum kadını.

Önceleri kadının yeri erkeğe göre daha geri planda olmasında dolayı tarihi kahramanlıklarda daha çok erkek isimleriyle karşılaşıyorduk. Ama bu dar kıskaca rağmen bazı kadınlarımız yaptığı kahramanlıkları ve icraatlarıyla nesilden nesle isimlerini duyurmuşlar. Erzurumlu 6 büyük kadınımızın ismini de yeni nesile duyuran biz olalım dedik.

AFİFE İPEK
Türkiye'nin ilk kadın zabıtası Afife İpek, 1942 yılında girdiği Erzurum Şeker Fabrikası'ndan ayrılarak Belediyeye geçen Afife İpek, 1952 yılında zabıta olarak görev yaptı. Türkiye'nin ilk kadın zabıtası olarak da tarihe geçiyordu. 1978 yılında emekli olan ve bugün hayatta olmayan Afife Hanım, bir müddet zabıta görevini yaptıktan sonra belediyenin başka bir birimine, Muhtaç Asker Aileleri Şubesi Şefliği ‘ne getirildiği, burada uzun müddet görev yaptıktan sonra emekli olarak belediyeden ayrıldı.

2/5
mask

Fatma Serpil Alpman
Türk Büyükelçi Üsküdar Amerikan Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1972) mezunudur. Çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1999-2001 yılları arasında Rotterdam Başkonsolosluğu, Protokol Daire Başkanlığı, 2004-2009 Kırgızistan Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanlığı Müşavirliği ve TBMM Başkanlığı Dış İşleri Baş Müşavirliği yaptı. 2011 sonu itibariyle Dış İşleri Bakanlığı Temsilcisi olarak EXPO Yürütme Kurulu üyeliği yapmaktadır. 2012 yılı başı itibariyle Dış İşleri Bakanlığı İzmir Temsilciliği görevini yürütmektedir. Fatma Serpil Alpman Türkiye'nin Orta Asya'ya göndermiş olduğu tek kadın büyükelçidir.

3/5
mask

SUBAY FATMA SEHER HANIM (KARA FATMA)
1888’de Erzurum’da doğdu. Subay Suat Derviş Bey ile evlenip Balkan Savaşı’na katıldı. I. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’ne gitti.1919’daki Kongre günlerinde, Mustafa Kemal’le bizzat görüşebilmek için Sivas’a gitti. Mustafa Kemal’in karşısına dikilerek: ‘Kadın isem, Türk de değil miyim? Bana iş göster!’ diyen bu kahraman Türk kadını, Bu görüşmenin ardından, Milis Müfreze Komutanı olarak Batı Cephesinde görevlendirildi. 300 kişiyi aşkın birliği ile Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde Mehmetçikle birlikte destanlar yazdı. Büyük Taarruzun ilk günlerinde General Trikupis‘in birliğine esir düşmüşse de, kaçarak yeniden Müfrezesinin başına geçmişti. Kahraman kadın Kurtuluş Savaşı’ndan sonra “üst teğmen” rütbesi ile emekli oldu. Emekli maaşını Kızılay’a bağışladı.

4/5
mask

NAKİYE ELGÜN
Nakiye Elgün, ülkemizin en eski eğitimcilerinden biridir. II. Meşrutiyet, mütareke ve cumhuriyet dönemlerinde farklı okullarda çalışmış, birçok yardım cemiyetinde görev almıştır. Aynı zamanda cumhuriyetimizin ilk kadın siyasetçilerindendir. 1882’de İstanbul’da doğan Nakiye Elgün Dârulmuallimât’tan mezun olduktan sonra, İstanbul’da beş ayrı okulda öğretmenlik, müdür muavinliği ve müdürlük yapmıştır. Yaşadığı dönemdeki çağdaş fikirleriyle, geleneksel eğitim anlayışından farklı tarzda öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamıştır. Maarif ve cemiyet hayatını dopdolu yaşayan Nakiye Elgün, II. Meşrutiyet dönemi kadın hareketi içerisinde yer almasının yanı sıra, hayatı boyunca içtimai, iktisadi ve siyasi alanda faaliyet gösteren birçok cemiyette aktif olarak rol oynamıştır. Eğitim görevini bırakıp 1930’da siyasete atılan Nakiye Hanım, 1930-1935 yılları arasında İstanbul Şehir Meclisi Daimi Encümen Üyeliği’nde bulunmuştur. Kadınlara siyasi haklar verildikten sonra, 1935’te CHP’den milletvekili seçilerek 1946 yılına kadar mecliste üç dönem boyunca Erzurum milletvekili olarak görev yapmıştı.

5/5
mask

MUHTAR SEVİM ÖZDOĞAN
Erzurum ve Türkiye için örnek muhtar olarak tanınan Sevim Özdoğan 1933 yılında Erzurum'da dünyaya geldi, 2014 yılında da Erzurum'da hayata gözlerini yumdu. Cumhuriyet tarihinin beş bayan muhtarından biri olarak 1974'te Erzurum'da muhtar seçimlerini kazandı ve tarihe ismini yazdırdı. 12 yıl bu görevini sürdürdü ve muhtar olarak hizmet rekoru kırdı. Medeni cesaretiyle ve yardımseverliğiyle hafızalarda iz bırakan Sevim Özdoğan başı darda kalan ve sıkıntılı vatandaşların isteklerine yardımcı oldu. Başarılarıyla takdir toplayan ve dönemin Başbakanları ve Cumhurbaşkanlığından ödüllere layık görüldü.

24 Mar 2018 - 12:23 Erzurum/ Yakutiye- Tarih


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.