- 23 Mar 2018 - 17:20 G: 06 Mar 2019 - 11:39

İşte tarih arşivlerinde kendilerinden dolu dolu bahsettiren 6 şairimiz

Her yörenin kendine has şairi olduğu gibi Erzurum’unda büyük üstatları var. Övünmek gibi olmasın ama alim noktasındaki şairlerimizle ne kadar övünsek az gelir.

mask

Her şairin kendine has bir tarzı, kalemi, konusu ve duygusu vardır. Birkaç satırla çok şey anlatabilirler. Erzurum için değerli şairlerimiz ve hayat hikâyelerini sizin için derledik.

2/7
mask

İBRAHİM HAKKI

İbrahim Hakkı olgun bir düşünürdü. Yetmişten fazla eser yazdı. Eserleri arasında en meşhuru olan Marifetname, yaşadığı dönemin önemli bilgilerini kapsayan ansiklopedik özellikte bir eserdir. Erzurumlu İbrahim Hakkı Marifetname adlı eseriyle insanlara önce çevrelerindeki eşyayı, daha sonra kendilerini ve en sonunda da hakkı bildirmeyi amaçlıyordu.

3/7
mask

NEFİ

Asıl adı Ömer olup, doğum yeri Erzurum Pasinler (Hasan Kale). Ba¬bası Mehmed Bey, dedesi ise Mirza Ali Paşa olarak kabul edilir. İlk mahlası zarara mensup’ anlamında “Darrî” iken, genç yaşlarında Gelibolulu Âlî’nin tavsiyesi ile ‘fayda ve menfaate mensup anlamında Nefi’ye çevirmiştir. Nef’î henüz İstanbul’a gelmeden, babası onu küçük yaşlarda bırakıp Kırım Hanı’nın yanına gitmiş ve hana nedim olmuştur. Bu yüzden Sihâm-i Kaza adlı meşhur esenne babasını hicveden bir şiirle başlamıştır.

4/7
mask

CAHİT KOYTAK

Yazı hayatı, yirmi iki yaşında Sezai Karakoç’un Diriliş Dergisi’nde yayınlanan ilk şiirleriyle başladı. Sonraları şiirlerini Kelime, Yöneliş, Yedi İklim, Kayıtlar, Gergedan, Defter, Kaş gar, Hece, Yansıma, Le Poete Travaille, Kitaplık, Kırklar, Merdiven Şiir, Anlayış, Bir Nokta, Yeni yazı vb. dergilerde yayınladı.

5/7
mask

ALVARLI EFE MUHAMMET LÜTFİ

Erzurum’da yetişmiş önemli şahsiyetlerden biri olan ve Erzurum halkı arasında “Efe Hazretleri” ya da kısaca “Efe” olarak bilinen Al varlı Efe Hazretleri’nin adı, Muhammed olup mahlası ise Lütfi’dir. Muhammed Lütfi Efendi 1868 yılında Hasankale’nin Kındığı köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Hüseyin Efendi, annesi Hatice Hanım’dır. İlk tahsilini babası vasıtasıyla tamamlamış, 22 yaşında iken Hasankale’de Sivaslı Camii’ne imam olmuştur.

6/7
mask

ERZURUMLE EMRAH

Emrahoğulları adıyla anılan ailelerin birbirinden uzak yerlerde yaşamakta oluşları, birçok yerde adına bağlı mezarların bulunuşu, şiirlerinin dilden dile geçerek yayılış genişliği kazanışı, aruzla yazdıklarının basılışı, asıl mezar taşının Niksar'da bulunuşuna kadar onun ününün yaygınlığını gösteren işaretlerdir. Bu açıdan 19. yy’in Dertli ve Seyranı gibi adı herkesçe bilinen bir kaç sanatçısından biridir. Divan şiiri yolunda yazdıkları zayıf kopyalar olmaktan öteye gitmez.

7/7
mask

NURULLAH GENÇ

Yaşadığı köyde okul olmadığı için ilkokulu akrabalarının yanında okuyan Genç, ortaokulu Kars'ta bitirdi. Ortaokul yıllarında çalışmaya başladı. Babası bin bir türlü zahmetle Nurullah Genç'i paralı, yatılı bir şekilde Erzurum İmam - Hatip Lisesi'ne yolladı. Lisede okuduğu dört sene boyunca arkadaşlarının ödevlerini yaparak para kazanmaya çalıştı. Aynı dönemde fazla kitap okuduğu için gözleri bozuldu ve gözlük kullanmak zorunda kaldı.

23 Mar 2018 - 17:20 Erzurum- Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.