- 23 Mar 2018 - 13:48 G: 06 Mar 2019 - 11:39

Erzurum’un zengin kültürlerinden hamam

Erzurum’da bulunan hamamlar en eski tarihlerden günümüze kadar varlıklarını sürdürmüşler. Erzurum’daki hamamlar dünyaca ünlü hamamlar arasında yer alm...

mask

Erzurum’da bulunan hamamlar en eski tarihlerden günümüze kadar varlıklarını sürdürmüşler. Erzurum’daki hamamlar dünyaca ünlü hamamlar arasında yer almaktadır.

İşte hamam kültürünün yaygın olduğu Erzurum’daki hamamlar:

2/9
mask

ERZURUM ( FUADİYE) HAMAMI
Gürcü Kapısı'na inen Menderes Caddesinde bulunmaktadır. 17.veya 18. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen hamam, klasik Osmanlı hamam düzeninde inşa edilmiştir.
Hamamın girişi düz atkı taşlı olup, üst kısmı yuvarlak kemerlidir. Soyunmalık kısmı kare planlıdır ve üzeri ikiz ahşap sütunlar tarafından taşınan sekiz dilimli ahşap kubbe ile kapatılmıştır. Soyunmalık kısmının ortasında mermerden yapılmış sekizgen, şadırvanlı bir havuz bulunmaktadır. Hamamın ılıklık kısmı beşik tonozla örtülüdür.

3/9
mask

KIRKÇEŞME HAMAMI
Ayazpaşa Mahallesin’de Erzurum Kalesi’nin kuzeyindedir. Hamamın hangi tarihte yapıldığını belirten bir kitabe yoktur. Mimari özellikleri incelendiğinde 14. Yüzyıla tarihlendirilmektedir. Taşhan’ı yaptıran Rüstem Paşa’nın hayır eserlerinden olan bu hamamın Mimar Sinan tarzına çok benzemesinden dolayı onun mektebinden yetişme ustalar tarafından inşa edildiği sanılmaktadır.

4/9
mask

LALA PAŞA HAMAMI
Lala Paşa Camisi’nin birimlerinden olan hamam, inşa edildiği dönemde İç Kale çevresindeki yoğun yapılaşma nedeniyle ve sur dışının canlandırılması amacıyla, Tebriz Kapı’nın doğusunda Osmanlı külliyesinin bir parçası olarak 1562 yılında yaptırılmıştır.

5/9
mask

MURAT PAŞA HAMAMI
Erzincan Kapı semtinde, Murat Paşa Camisi'nin güneyinde, tek fonksiyonlu olarak hizmet veren hamam, Kuyucu Murat Paşa tarafından 1572 yılında yaptırılmıştır.
Hamamın soyunmalık kısmı büyük bir kubbe ile örtülüdür. Kubbe kasnağı ikili olup, altta sekizgen üstte yuvarlak bir düzenleme gösterir. Soyunmalık bölümünü üç taraftan çevreleyen taştan yapılmış soyunmalık sekileri vardır. Zemini kesme taş döşeli olan bu mekânın ortasında bir havuz yer almaktadır.

6/9
mask

SARAY HAMAMI
Erzurum Emir Şeyh Mahallesindedir. Hamamın giriş kapısının üzerinde bulunan kitabeye göre bu hamam Derviş Ağa tarafından 1707 yılında yaptırılmıştır.
Hamamın soyunmalık kısmı kare planlı olup, köşelerden dört yarım kubbenin beslediği bir büyük kubbe örter. Soyunma yerinin ortasında bulunan sekizgen muhteşem havuza fıskiye ile su dökülür. Soyunma yerinden hamamın ikisi kubbeli, biri tonoz örtülü ılıklık bölümüne geçilir.

7/9
mask

ŞEYHLER HAMAMI
18. Yüzyılda, Habib Efendi tarafından Şeyhler Camisi'ne vakıf olarak yaptırılmıştır.
Erzurum Şeyhler Mahallesi'nde, Şeyhler Medresesi'nin yanında, Şeyhler Camisi'nin de karşısındadır.
Hamama üstü ağaç örtülü, halkın Külhani Baba dediği Türbenin de bulunduğu bir holden girilmektedir.

8/9
mask

BOYAHANE HAMAMI
Osmanlı döneminden kalan en eski ikinci hamam olan Boyahane Hamamı, Hacı Emin Paşa tarafından 1566-156 yılında yaptırılmıştır.
Mimari açıdan önemli bir yapıdır. Hamamın bir bölümü sonrada Boyahane Camisi adıyla camiye dönüştürülmüştür. Bu binanın yaptırıldığı yerde boyacılar sanatkârlar bulunduğundan, hamam ve cami Boyahane olarak isimlendirilmiştir.

9/9
mask

TAHTA HAMAM
Erzurum Kadana Mahallesi’nde bulunan Tahta Hamam İbrahim Paşa Camiinin vakfıdır.
Tahta Hamama, batısında bulunan geniş ve derin dehlizden girilir ve soyunmalık bölümüne geçilir. Soyunmalık daha önce kubbe ile örtülüyken kubbenin yıkılması sonucu yerine beş ahşap destek üzerine oturan ahşap tavanla kapatılmıştır.

23 Mar 2018 - 13:48 Erzurum/ Yakutiye- Tarih


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.